0542 299 80 81
0542 299 80 81

Süt Dişler

Dişler, hayatımızda büyük bir öneme sahiptir. Vücudumuzda sindirim ilk olarak ağızda başlar ve sindirimde dişlerin görevi çok büyüktür. Besinleri parçalayarak, keserek daha küçük parçalar haline getirerek sindirimi kolaylaştırır. Onların sağlıklı bir şekilde çıkması ve ilerleyen zamanlarda çürümemesi için ayrı özen gösterilmesi gerekmektedir. İlk olarak süt dişlerimiz çıkar. Bu dişler bebekken ilk 6. ayda çıkmaya başlar. Bu süre bebekten bebeğe farklılık gösterse de genellikle böyledir. Süt dişlerinin çıkması ise ortalama 2,5 – 3 yaşlarında tamamlanır. Süt dişleri alt ve üst çenede 10’ar adet olup toplamda 20 tanedir. Daha sonra ilk olarak ön dişler sallanıp düşer. Azı süt dişlerinin düşmesi yine her çocuğa göre farklılık gösterse de 10 – 11 yaş aralığındadır.

 DİŞ ÇIKARMA BELİRTİLERİ

Bebeklerin diş çıkarma sürecinde yaşadığı problemler çok ağır olmasa da bebek için biraz sıkıntılıdır. Dişleri çıkarken bebeğin ağzında kaşıntı, acı, ve bol salya olur. Bunların yanı sıra süt dişleri çıkarken bebeklerde hafif iştahsızlık, hafif ateş ve huzursuzluk gözlenir. Ayrıca diş hekimiyle sık sık görüşerek ağız bakımına oldukça erken bir zamanda başlanmalıdır. Bu süreçte diş hekiminden diş çıkarma süreci, dişlerin bakımı ve temizliği hakkında bilgi alınmalıdır. Çocuğun diş ve çene yapısının muayenesi ilerde oluşabilecek sorunlara ve risklere de engel olmaktadır.

SÜT DİŞLERİNİN SAĞLIĞI

Süt dişlerinin çürümesine neden olabilecek pek çok şey vardır. Bunlar:

  • Fırçalamanın çocuğa bırakılması
  • Abur cuburun çok tüketilmesi
  • Dişler fırçalandıktan sonra yatmadan süt içilmesi
  • Alerjik astım gibi hastalılarda kullanılan ağız ilaçları

Aynı zamanda süt dişlerinin çürümesi çeşitli riskleri de barındırır. Bunun için çocukların sık sık muayene gitmeleri gerekmektedir. Bunun sonucunda rahatlıkla önerebileceğimiz İlkdent Ağız Ve Diş Sağlığı Polikliniği, verdiği sayısız hizmet sayesinde hastalarının son derecede memnun kalmasını sağlar. Aynı zamanda polikliniğimiz alanında uzman doktor kadrosuyla size kaliteli bir hizmet sunar. Burayı rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Ağız ve diş sağlığınız için düzenli olarak diş hekiminize gitmeyi ihmal etmemelisiniz.